تشکیل کارگروه آموزش مجازی در سما واحدرشت
۱۳۹۹ بيست و ششم فروردين

به گزارش روابط عمومی سما کرونا؛ ویروسی که تغییرات زیادی در زندگی فردی و اجتماعی امروز جامعه انسانی ایجاد کرد. بسیاری از افراد جامعه از پیر و جوان تا کودکان را تحت تاثیر قرار داد و بسیاری از مولفه های زندگی عادی را دچار تغییرات اساسی نموده و در برخی مواقع دچار بحران کرد.

به جرات می توان گفت بخش آموزش مهم ترین تاثیر را از ویروس کرونا داشته به گونه ای بیش از 14 میلیون دانش آموز و بیش از سه دانشجوی دانشگاه های دولتی و غیر دولتی به نوعی درگیر این بحران شدند.

DSC_0110.JPG

تا زمانی که این ویروس چمدان هایش را نبندد و از ایران کوچ نکید نمی توان تصمیم قاطعی در مورد بازگشایی دوباره مدارس و دانشگاه ها گرفت. چون به گفته وزارت بهداشت مدارس و دنشگاه ها یکی از مهمترین مکان های آلوده و انتشار ویروس کرونا هستند.

در چنین شرایطی مسئولان امر چاره را در آموزش از راه دور دیدند و با فراهم کردن امکانات به آموزش برخط دانش آموزان و دانشجویان اقدام کردند.

هنوز بسیاری از خانواده ها از امکانات استفاده از آموزش الکترونیکی مانند داشتن لپ تاپ، رایانه، گوشی هوشمند و... برخوردار نیستند و باید پاسخگوی این خانواده ها بود.

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان هنوز برای اتصال به کلاس ها و نحوه استفاده از فضای آموزش الکترونیکی سئوالاتی را مطرح میکنند که باید پاسخ داد.

آموزش بسیاری از دورس در تمام مقطع تحصیلی برای دانش آموزان و همچنین برخی از دروس دانشجویان نیاز به تولید محتوی دارند که باید معلمان، دبیران و استادان  آموزش های لازم را ببینند به گونه ای که نیاز دانش آموزان و دانشجویان را برطرف کنند.

تولید محتوی مهم ترین رکن آموزش الکترونیکی است و اگر برای چنین امر مهمی برنامه ریزی اصولی صورت نگیرد در آینده می تواند به بزرگترین چالش آموزش در فضای وب تبدیل گردد.

اثر بخشی محتوای دوره آموزش مجازی باید به گونه ای باشد که دانش آموزان و دانشجویان رغبت حضور در کلاس ها را داشته باشد.

DSC_0111.JPG

برای آماده سازی دروس در کنار استادان مجرب هر درس باید استادانی که با فنآوری آموزشی آشنایی دارند قرار بگیرند تا اثر گذاری دروس تضمین شوند و این نیاز به تیمی با پشتوانه قوی در حوزه فنآوری اطلاعات و ارتباطات می باشد.

متولیان آموزش در فضای وب تنها به بارگذاری محتوای آموزشی اکتفا نکند و جلسات خاصی برای رفع مشکلات درسی دانش آموزان و دانشجویان در نظر بگیرند.

از طرفی باید به افزایش پهنای باند و سرعت بارگذاری سایت های آموزش برخط توجه ویژه شود، چون یکی از مزایای آموزش مجازی استفاده از آن در محیط های مختلف و دسترسی آسان است. از این رو باید سرعت بارگذاری سایت برای استفاده از محتوای آموزشی آن را افزایش داد.

image_2020_4_14-11_18_59_317_M83.jpg

و بسیاری از مواردی از این دست که نیاز است مسئولانی که در حوزه آموزش الکترونیکی فعالیت دارند اهتمام ویژه ای داشته باشند تا نظر و خواسته دانش آموزان و دانشجویان را برطرف کنند تا خانوادها دغدغه کمتری داشته باشند.

سما نیز از این قاعده مستثنی نیست و در همان اوایل برنامه ریزی برای آموزش برخط دانش آموزان و دانشجویان، با تشکیل کارگروه آموزش مجازی و تیم پشتیبانی فنی قوی توانست دانش آموزان و دانشجویان را به سمت آموزش برخط سوق دهد.

اگرچه این نخستین تجربه سما در آموزش برخط نیست و از سال های دور بحث آموزش الکترونیکی(E-LEARNING ) در سما مطرح بود و زیرساخت نسبی فراهم گردید.

امروز که کشور دچار شیوع این ویروس منحوس شد سما توانست  با استفاده از تجربیات گذشته به نحو مطلوبی بر آموزش برخط دانش آموزان و دانشجویان اقدام کند و اگرچه معتقدیم باز در اول راه هستیم و برای گسترش آموزش الکترونیکی نیاز به تجهیزات بروز هستیم.

در همین راستا سما واحد رشت با تشکیل کارگروه پاسخ به سئوالات در حوزه دانشجویی و دانش آموزی در فضای وب با حضور کارشناسان آموزش و فنآوری اطلاعات فعالانه و مسئولانه پاسخگوی ابهامات دانشجویان، دانش آموران و خانواده محترمشان بود.

همچنین با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی فرصت ملاقات حضوری دانشجویان با کارشناسان آموزش و فنآوری فراهم شد به گونه ای که بسیاری از دانشجویان توانستند نیاز های خود را برطرف کنند.

امید است با اقدامات صورت گرفته و فراهم نمودن کانال های ارتباطی بیشتر با دانش آموزان و دانشجویان فعالیت های فراگیر محوری که باعث افزایش ارتباط  و تعامل میان دانش آموزان، دانشجویان، استادان و خانواده ها می شود ایجاد گردد.

نظرات کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست !
ارسال نظر
نام : (الزامي)
پست الکترونیکی : (الزامي) (مثال : yourname@domain.com)
۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تيرFriday, July 10, 2020اِجُّمعَة ١٩ ذو القعده ١٤٤١
نظر سنجی
نظر شما در مورد امکانات اضافه شده به وب سايت چيست ؟
تعداد شرکت کنندگان 7565 نفر
تعداد بازدیدکنندگان امروز : 129
تعداد بازدیدکنندگان ديروز : 637
تعداد بازدیدکنندگان در هفته : 5941
تعداد بازدیدکنندگان در ماه : 26256
تعداد بازدیدکنندگان در سال : 263005
تعداد کل بازدیدکنندگان : 2774421
تعداد کاربران آنلاین : 20
سايتهای مرتبط
صفحه اصلي | گروههای آموزشی | جزوات و مقالات | اساتید آموزشکده | نظرات و پيشنهادات
کليه حقوق براي آموزشکده فني و حرفه اي سما واحد رشت محفوظ مي باشد.