معرفی شهر رشت

موقعیت جغرافیایی شهر رشت
شهر رشت در ۴۹ درجه و ۳۶ دقيقه طول شرقی و ۳۷ درجه و ۱۶ دقيقه عرض شمالی از نصف النهار گرينويچ قرار دارد و مساحت آن حدود ۱۳۶ كيلومتر مربع مي باشد.
اين شهر از شمال به بخش خمام، از جنوب به دهستان لاكان، از غرب به صومعه سرا و از شرق به بخش كوچصفهان محدود است .
رشت در وضع طبيعی خود جزء كوچكی از جلگه گيلان و دشت های جنوبی دريای خزر است که
اين جلگه در دو حد جنوبی و شمالی خود بين كوه های البرز و نوار ساحلی واقع شده و شهر رشت، بندر انزلی و لاهيجان را در برمی گیرد.
رودخانه صيقلان رودبار (زرجوب يا سياه رودبار) كه يكی از شاخه های سفيد رود است، از جهت خاور و شمال خاوری، و رودخانه گوهر رود كه از كوه رضا لو چما چاء در جنوب رشت سر چشمه می گيرد، از جانب جنوب و باختر، شهر رشت را در ميان گرفته اند. اين دو رودخانه در ۵/۴ كيلومتری شمال باختری رشت به هم پيوسته و سپس به نام پير بازار روگا به تالاب مي ريزند.
 فاصله رشت از تهران ۳۲۵ كيلومتر و از بندر انزلی ۳۰ كيلومتر است و با دو جاده آسفالته به اين دو شهر مربوط مي شود. این شهر دارای فرودگاهی است كه در ۵ كيلومتری شمال خاوری آن ساخته شده است.
از نظر توپوگرافی، رشت شهری مسطح بوده و می‏توان گفت كه روی يک برآمدگی به درازای ۴ كيلومتر و به پهنای ۲ كيلومتری قرار دارد. ارتفاع قسمتهای مركزی شهر، ميان (۱+) و (۲-) تغيير می كند. خط تراز، در قسمتهای پر جمعيت برابر (۷-) متر است. در قسمت جنوب و جنوب باختری و خاور هم كه زمين ها به سوی رودخانه مي رود پست تر مي شود.
بر اساس آمار های منتشر شده از سوی سازمان هوا شناسی، متوسط روز های بارندگی در سال، ۱۳۵ روز اعلام شده. که كمترين ميزان بارندگی ساليانه ۸۲۰ ميليمتر بوده و متوسط اين ميزان ۹/۱۳۱۳ ميليمتر است. (در ارائه اين ارقام، ميزان بارندگی در باران های شديد و به مدت كمتر از ۶۰ دقيقه منظور نشده است).
معمولاً، ماههای شهريور و مهر پر باران ترين ماههای سال است. ولی اين امر ثابت نيست و گاهی هم ماههای فروردين، آبان، دی، بهمن و اسفند دارای بيشترين ميزان بارندگی در سال مي باشند. دمای شهر يا درجه حرارت، در بعضی مواقع به ۸- درجه رسیده و تا ۳۷ درجه نيز بالا می رود.
ميزان رطوبت هوا در سحرگاه، بين ۹۰ و ۹۵ درصد است كه در ساعت های نيمروز كاهش می يابد و در مواقع شب، دوباره رو به افزايش می گذارد. رطوبت در تابستان به كمترين حد و در زمستان، به بيشترين حد خود می رسد و بيشترين ميزان رطوبت در فصول مختلف، ۱۰۰ درصد و كمترين ميزان آن تا ۶۰ درصد تغيير می كند.
بادهايی كه در رشت می وزند بيشتر معتدل هستند و جهت مشخصی ندارند.

تاریخچه رشت
رشت ابتدا قصبه ای بود كه در ميان دو رودخانه گوهررود و سياهرود قرار داشت و از اين جهت نيز قدمت ديرينه دارد ولی از جهت سابقه ی شهری اولین بار "حمدا... مستوفی " در قرن هشتم هجری از این شهر نام برده است . نام قدیمی رشت "دارالمرز"یا " دارالامان" بوده که قبل از این دو به آن "بیه" می گفتند . بيه در لغت نامه ها، رود و يا مصب بين دو رودخانه معنی شده است و چنین به نظر می رسد که دلیل این نامگذاری قرار گرفتن آن در میان دو رودخانه است که به مثابه حفاظ و دیوار شهر محسوب میگردید. دهخدا معتقد بود: "چون شهر رشت در سال نهم هجری ساخته شده برای نام این مکان از ماده تاریخ آن استفاده کرده اند و کلمه رشت بحساب ابجد 900 هجری است." همچنین دومرگان" رشت را شهری توصیف نموده که در شاخ و برگ درختان خود غرق شده است که از این نظر شباهتی با دیگر شهرهای ایران ندارد."
وجه تسميه رشت در فرهنگ دساتير، به معنی گچی كه بنّايان، سنگ و آجر را به آن محكم نمايند و در لغت نامه های انجمن آراء، آنندراج، فرس اسدی، لغت محلی شوشتری، برهان، ناظم الاطبا و لغت نامه جهانگيری: چيزی كه از هم فرو ريزد ـ هر چيزی كه از هم فرو ريزد و فروپاشد ـ ديوار مشرف بر افتادن. گچ را نيز گويند كه بدان خانه سفيد كنند ـ لجن و خاكروبه ـ خاک و گرد ـ خاک را گويند ـ رنگ كرده نيز معنی شده است.
رشت شهر بارانهای نقره‌ای مركز استان گیلان و از آبادیهای كهن ایران، اولین بار نامش در كتاب "حدودالعالم" كه به سال 372 هـ.ق نگارش یافته با صفت "ناحیت بزرگ" آمده است. رشت (به فتح اول) به معنی در فروافتاده در گودی قرار گرفته یا جای پست است؛ صفتی بود برای هفته بازار رشت و حومه كه روزهای یكشنبه در این شهر و روزهای چهارشنبه در آج بیشه حومه رشت تشكیل می‌شد.
 رشت بازار یعنی بازار در گودی قرار گرفته و این صفت بدان اعتبار بود كه هر پیله‌ور و یا مسافری كه از بخشهای جنوبی، مانند رودبار یا از مناطق غربی مانند فومن یا از مناطق شرقی مانند لاهیجان به سـوی رشت حركـت می‌كرد، از منطقه‌ای بلندتر به ناحیه‌ای كه در سطـح پایین قـرار داشت سـرازیر می‌شـد. تدریجاً "بازار" از آخر نام حذف شد و "رشت" باقی ماند.
این شهر یكی از مراكز امیرنشین بود كه حكامش از امیر بزرگ گیلان بیه‌پس مستقر در دارالملك فومن، تبعیت می‌كردند. در خلال پیكارهای مستمری كه برحسب سنت بین امیران و سران گیلان جاری بود، رشت مكرر عرصه پیكار بوده و مكرر دست به دست می‌شد و یا به آتش كشیده می‌شد. تعرض مغولان عهد اولجایتو، تعرض سیدعلی‌كیا امیر بزرگ گیلان بیه‌پیش، قیام عادل‌شاه، تصرفات روسیان عهد پطركبیر بیش از ده سال و پیكارهای ایذایی ده ساله با اشغالگران، تعرض قوای آغامحمدخان قاجار از چند جانب به رشت، درگیری قوای آغامحمدخان قاجار با قوای برادرش مرتضی قلیخان، تعرض قوای ژنرال سیسانوف، قیام مشروطه‌طلبان و تصرف شهر، تعرض ناگهانی قوای روس به رشت و اعدام مدافعان، جنگ مجاهدان با اشغالگران انگلیسی و جنگ هفده روزه شهری قوای میرزا كوچك‌خان با كمونیستهای انقلاب سرخ، اشغال رشت از طرف قوای شوروی در جنگ جهانی دوم، از مهمترین وقایع رشت بین سالهای 706 هـ.ق تا 1326 هـ.ش می‌باشد. همچنین باید گسترش بیماریهایی مانند وبا و طاعون را به علت تجارت ابریشم و رفت و آمد تجار بین سالهای 1246 تا 1247 هجری نام برد كه منجر به كشته شدن عده‌ی زیادی شد بر مصائب فوق افزود. شهر رشت چندین بار بین سالهای 1121 تا 1260 هجری از زمین لرزه و حریق آسیب دیده و باعث کاهش فراوان جمعیت در این شهر گردید. این شهر 6 بار بین سالهای 1170 تا 1320 دچار حریق گردید . در حریق سال 1304 هجری تمام بازار و دو مسجد و تعداد زیادی از کاروانسراها و حمام ویران گردید و در حریق 1320 هجری در حدود 1000 دکان و 10 کاروانسرا ویران شد .
رشت چندین بار به وسیله قوای بیه پیش غارت گردید. در سال 1049 تا 1048 هجری قزاقهای « دن » وسی سال بعد « استنکورازین» دوباره آنرا به ویرانی کشید و به سال 1078 هجری غنیمت زیادی از آنجا به دست آورد. در سال 1131 هجری زبر دست خان فرمانده سپاهیان افغان این شهر را محاصره نمود. مردم رشت از پطر کبیر یاری طلبیدند با وجود آنکه رشتی ها افاغنه را به عقب نشینی واداشتند نیرویی که پطر کبیر به کمک آنها فرستاده بود مدت 12 سال یعنی از سال 1135 تا 1147 این شهر را در اشغال خود داشتند. در سال 1160 هجری پس از مرگ نادر یکی از فرماندهان سپاه اصلان خان به نام رضا قلی خان با 1700 نفر افغانی از تبریز به رشت آمد و بازرگانان انگلیسی را که در این شهر به سر می بردند غارت کرد و آغا محمد خان قاجار در سال 1197 هجری رشت را اشغال نمود . رشت در سال 1165 هجری به وسیله لشکریان محمد حسن خان قاجار ویران گردید و بعدها هم سربازان کریم خان زند آنرا به آتش کشیدند.
این شهر از سال 1004 هـ.ق به فرمان شاه‌عباس مركز استان گیلان و مركز معاملات نوغان و ابریشم شد كه در آن زمان محصول اول گیلان بود. این امر موجب شد كه مالكان بزرگ و معامله‌گران ایرانی و روسی و یونانی و ارمنی كه سر و كار با نوغان و ابریشم داشتند به این شهر رو كرده و بر وسعت آن بیفزایند. از این زمان سنگفرش بازار و سرپوشیدن خندقهای سرگشاده در نواحی مركزی شهر شروع شد..
رشت در فاصله‌ی سالهای 1157 هـ.ق تا 1184 هـ.ق در وسط جنگلی انبوه قرار داشت. در اطراف نقاط اصلی شهر خانه‌ها نزدیك به هم و در بقیه‌ی نقاط خانه‌ها بدون هیچگونه نظمی پراكنده بود. در سال 1223 هـ.ق دارای سه‌هزار خانوار بوده، بازارش از چهار كوچه نامنظم كه بخشی از آن با نی و حصیرهای تكه پاره پوشانده بودند تشكیل شده بود. این شهر در آن روزگار شش روز با تهران فاصله داشته است.
این شهر از محلاتی تشكیل شده كه نام خود را از زاهدان و عارفانی كه در آن سكونت داشتند گرفته است مانند سمابجار (صومعه بجار)، چله‌خانه، پیرسرا، استادسرا، آفخرا، علمداران، خواهر امام، سلیمان‌داراب و غیره. سكونت هر یك از زاهدان یا عارفان یا پیران در قسمتی از قصبه یا شهر موجب بود كه پیروان آنان مجاور مراد خود جمع شده و كویی تشكیل دهند و نام مراد خود را بر آن نهند. قسمتی از شهر نیز از پیشه‌وران و صنعتگرانی نام می‌گرفت مانند: خمیران یا خمگران، ساغری سازان، صیقلان و غیره.
رشت در دوره پيش از اسلام و دست كم در دوره ساسانيان وجود داشته است .در زماني كه حكومت ساساني رو به فروپاشي مي رفت ، حكمراني مستقل اين ديار را گيلانشاه مي ناميدند. پس از غلبه مسلمانان بر ايران، اولين بار كه نامي از رشت به ميان آمد،‌ سال 61 هجري قمري بود. در زمان صفويه به ويژه در دوره شاه اسماعيل صفوي، سرزمين گيلان به دو بخش:‌ « بيه پس » به مركزيت رشت و « بيه پيش » به مركزيت لاهيجان تقسيم مي شد. حكومت بيه پيش از 943 هجري قمري به خان احمد گيلاني رسيد و شاه طهماسب اول صفوي، حكومت بيه پس را نيز به او سپرد . سرانجام شاه عباس اول صفوي گيلان را تسخير كرد . در سال 1045 هجري قمري شهر رشت به دست استپان رازين روسي غارت شد . در سال 1722 ميلادي نيز سپاهيان پتر كبير ، رشت را تسخير كردند . سپس روس هاي بلشويك در جريان تعقيب هواداران تزار رشت را به تصرف خود درآوردند . رشت در طول تاريخ خود ، وقايع اسف انگيز فراواني را از سر گذرانده است . در زمستان 1246 هجري قمري ، طاعون شديد در گيلان شايع شد و در حدود شش هزار نفر را از پاي درآورد . 56 سال بعد شهر به آتش كشيده شد و خسارات فراوان ديد . در سال 1316 هجري قمري در رشت شورش نسبتاً دامنه داري عليه قانون خراج راهداري كارگزاران روس كه از ساكنان دهستان ها دريافت مي كردند به وقوع پيوست. به هنگام جنگ جهاني اول شهر رشت در معرض تاخت و تاز سپاهيان روس و بعد نيروهاي انگليسي و شورشيان محلي قرار گرفت و خرابي بسيار در آن به بار آورد .در سال 1920 ميلادي ارتش سرخ باكو را تصرف كرد و وارد بندر انزلي شد . اين كار موجب شد كه حكومتي ضد انگليسي به رياست ميرزا كوچك خان در رشت تشكيل شود . انگليسي ها رشت را تخليه كردند و با آتش زدن انبارهاي خود و انهدام پل سفيد رود رهسپار بغداد شدند . قوايي از تهران عازم سركوبي انقلابيون شد . به موجب قرارداد 1339 هجري قمري ( 1921 ميلادي ) كه بين دولتهاي ايران و اتحاد جماهير شوروي منعقد شد ، گيلان و رشت از نيروهاي روسي تخليه شد. امروزه شهر رشت به عنوان مركز راههاي بازرگاني گيلان و بازار تجارت و واردات و صادرات مطرح است و به عنوان مركز استان امكانات جهانگردي فراواني دارد .
ملگونف جهانگرد روس كه در سال ۱۲۷۵ هجری قمری به رشت سفر كرده بود، در خاطرات خود نوشته است كه اين شهر در آن روزگار دارای ۵۴۶۳ خانه ۱۰۲۱ مغازه و ۲۷۳۱۴ نفر جمعيت بوده است. در نظر او رشت شهری بود بسيار خوش وضع با خانه های زيبای رو به دريا كه بازرگانان از هند، بخارا، روم و عثمانی به سودای ابريشم به آن سفر می كردند و ابریشم گیلان را با خود به بنادر مختلف دریای مدیترانه و خلیج فارس حمل می کردند .
آبادانی شهر رشت از زمان شاه عباس صفوی كه در آن زمان، به صورت قصبه بوده شروع شد و در زمان قاجار، به دليل توسعه اقتصادی ايران و روسيه، گسترش پيدا كرده و نام قديمی محلات شهر رشت، كه اكثراً بيانگر پيشه ساكنين آن است، در سفرنامه ها نيز آمده و جز دو سه مورد از آنها بقيه به همان نامهای قديمی خود مشهور و
معروف هستند كه عمده ترين آنها عبارتند از:
ساغريسازان ـ رودبارتان ـ خميران زاهدان ـ دباغيان ـ كوزه گران ـ خميران چهل تن ـ چله خانه ـ چمارسرا استادسرا ـ پاسكياب ـ سرخبنده ـ آتشگاه بيستون ـ صيقلان ـ زرجوب ـ كياب ـ سبزه ميدان ـ دو برادران ( چهار برادران) كه از جمله محلات قديمی شهر رشت محسوب ميشود. اين بافت قديمی، ضمن آنكه جزئی از ميراث فرهنگی است و آثار و بقايا و سنن وآداب و رسوم دوران قديم را تداعی می كند، می تواند از معضلات قابل توجه در بافت شهری اين شهر نيز محسوب شود. در تاریخ محلی رشت نامهایی وجود دارد که مربوط به مکانهایی است که امروز تشخیص آنها ممکن نیست این نامها عبارتند از : فکیکول ، سقاسرای کول ، باغ میدان ، سیاه گوراب ، سومام ( صومعه بجار ) ، دشت لوندیه ، پای چنار میدان رشت .
این شهر در سال 1285 هـ.ش دارای تشكیلات شهرداری شد. اولین شهردار رشت حاج میرزا خلیل رفیع که از مشروطه خواهان صدیق گیلان بود مامور تاسیس « بلدیه شهر رشت » شد و انجمنی به رياست حاجی ميرزا يوسف خان و عضويت سيد مهدی رييس الواعظين، ناصر التجار، مير احمد امام، حاجی ميرزا ابوطالب و مير منصور هدی به نام «انجمن بلديه» به او كمک فكری می كردند. نخستين اداره بلديه رشت پس از انتخاباتی كه در روز دهم بهمن ماه۱۲۸۶هجری برای تشكيل انجمن بلديه برگزار شد، تاسيس گرديد. برگزاری انتخابات مذكور و آغاز به كار اداره بلديه كه همزمان با تهران صورت پذيرفت، تاثيرات فراوانی در توسعه شهری رشت داشت. او در حالی که همچنان شهردار رشت بود در وقایع سال 1230 ه . ق که منتهی به تصرف گیلان توسط قوای روس گردید به دستور قنسول روس نکراسف بازداشت شد و به همراه عده ای دیگر از آزادیخواهان به بادکوبه فرستاده شد ولی این عده اندکی بعد آزاد شده و به گیلان بازگشتند. اما نکراسف مجدداً آنها را دستگیر کرد و پس از محاکمه ای نمایشی سه نفر از آنان را اعدام و بقیه را تبعید کرد. حاج میرزا خلیل رفیع این بار از جمله کسانی بود که به مدت پنج سال از گیلان تبعید شدند . نامبرده پس از سپری کردن تبعید و بازگشت به گیلان مقارن با نهضت جنگل مجدداً به سمت شهردار رشت انتخاب گردید. منزل مسکونی او در شهر رشت پس از بازسازی هم اکنون مقر شورای اسلامی شهر رشت گردیده است. همچنین در تاریخ چهارشنبه اول تير ماه ۱۳۰۵، اداره بلديه رشت به ساختمان نوساز خود انتقال يافت. ساختمانی كه با الهام از معماری نئوكلاسيک اروپا بويژه معماری سنت پيترزبورگ روسيه و توسط معماران ايرانی مقيم رشت ساخته شد و هم اكنون نيز پس از گذشت ۷۵ سال مقر شهرداری رشت است.
در دوران مشروطه و بعد از آن گيلان به يكی از كانونهای تحولات سياسی، اجتماعی و اقتصادی ايران تبديل شد. نهضت استقلال طلبانه جنگل، گسترش شهرها، تاسيس آموزشگاه های متعدد و ارتقای سطح فرهنگ شهروندان رشت، اين شهر را در زمره پيشروترين شهرهای كشور قرار داد. اولین مدرسه مدرن كه مؤسس آن شیخ حسن‌خان شیخ‌الملك بود به سال 1273 هـ.ش در این شهر تأسیس شد. اولین مدرسه‌ای كه با سن و سالن در آن ساخته شد به سال 1317 به پیشگامی محمد ولی‌خان نصرالسلطنه ( سپهسالار تنكابنی ) در قسمت جنوبی سبزه‌میدان ساخته شد و بعداً به نام مدرسه شرف مظفری نامگذاری شد و به سال 1345 هـ.ش مقدمات تشكیل دانشكده‌ی كشاورزی فراهم گردید و بالاخره هر روز بر عمران و آبادی این شهر افزوده شد. در حال حاضر رشت با مساحت 136 کیلومتر مربع بيش از ۵۱۳ هزار نفر جمعيت است.

 

 

مراکز تاریخی و باستانی

 

آرمگاه میرزا كوچك خان

آرامگاه میرزا كوچك خان جنگلی معروف به سردار جنگل در جنوب شهر رشت و در محله سلیمان داراب واقع شده است . در حال حاضر ،‌ بنایی ساده ، اما زیبا روی قبر میرزا كوچك خان ساخته شده است .

 

مدرسه شاپور رشت

این مدرسه ، از بناهای اوایل دوره پهلوی است كه در سر راه رشت به بندر انزلی قرار دارد و اولین مدرسه به شیوه امروزی و با معماری نوین در گیلان است . این ساختمان ، نخستین دبیرستان گیلان است كه در آن آمفی تئاتر ، آزمایشگاه و دیگر تأسیسات جنبی نیز پیش بینی و ساخته شده است . علاوه بر این مدرسه ، مدرسه قدیمی معروف به شهید بهشتی نیز كه به دوره قاجار مربوط است ، در خیابان آزادگان رشت واقع شده  و اثری جالب توجه می باشد .

آرامگاه میرنظام الدین و آرامگاه دكتر حشمت

این زیارتگاه در محله‌ چله خانه شهر رشت قرار دارد و شامل آرامگاه ، مسجد و چله خانه بود كه چله خانه آن از بین رفته است . در بخشی از صحن این مجموعه آرامگاه شادروان دكتر حشمت – از یاران میرزا كوچك خان جنگلی – قرار دارد .

كاروانسرای لات

این كاروانسرا كه نزد اهالی محل به كاروانسرای شاه عباسی نیز شهرت دارد ، در 35 كیلومتری جنوب رشت و در چهار كیلومتری امامزاده هاشم ، بر سر جادة رشت – قزوین واقع شده است .

این كاروانسرا حیاطی مربع شكل دارد كه در هر ضلع آن به طول 27 متر ، هفت شاه نشین ( ایوان ) و اتاق ساخته اند . كاروانسرا با آجر و ملاط ساروج ساخته شده است .

 

جاذبه های طبیعی

 

چشمه‌ آب شور لاكان

در انتهای جاده رشت – لاكان ، یك جاده‌ خاكی دیده می شود كه این نقطه را به شهر صنعتی رشت متصل می كند . در میانه جاده ، روستای « آقا دانا پیر » قرار دارد كه در شرق آن ، جنگل انبوه و زیبا دامن گسترده است . چشمه آب شور لاكان ، در دل این جنگل و در جنوب رشت قرار دارد . مردم منطقه ، چشمه را مقدس و آب آن را شفا بخش می دانند و در فصل تابستان برای درمان بیماری های پوستی با آب چشمه حمام می كنند .

چشمه چشما گل سه شنبه

این چشمه در روستای « طالم سه شنبه » از توابع بخش سنگر در 12 كیلومتری جاده رشت – قزوین واقع شده است . در كنار چشمه ، درختی تنومند دیده می شود كه مورد احترام اهالی است . از آب معدنی چشمه ، در درمان بیماری های پوستی به ویژه جوش های صورت و بدن استفاده می شود .

 

اماکن زیارتی و مذهبی

 

مسجد صفی ( سفید )

این مسجد از بناهای مذهبی زیبای شهر رشت است كه در دوره صفویه ساخته شده است . وجه تسمیه این مسجد به محمد میرزا معروف به صفی میرزا ، پسر بزرگ شاه عباس مربوط است كه به فرمان پدر خود در محلی نزدیك به این مسجد كشته شد . این محل ، كه قتلگاه شاهزادگان جوان و بی گناه بود ، به دستور شاه عباس ، شهیدیه نامگذاری شد و محل بست و پناهگاه مجرمان به شمار می رفت . مسجد صفی ، گچ بری ها و كاشی كاری های زیبایی دارد و به دلیل قدمت تاریخی ،‌ از اهمیت فرهنگی ، هنری و جهانگردی بسیاری برخوردار است .

مسجد جامع جور

مسجد جامع جور در لشت نشاء یكی از بناهای معروف گیلان است و در سال 1206 هجری قمری ساخته شده است . مسجد یاد شده با 380 مترمربع مساحت با آجر خشتی ساخته شده و در كتیبه ای كه بر سر در آن و شبستان مسجد نصب شده ، تاریخ 1318 هجری قمری ثبت شده است . این مسجد دو طبقه و پنجره های منبت كاری شده دارد .

بقعه‌ آكاشا ( عكاشه )

این بعقه در رود برده، درفاصله 5/1 كیلومتری شمال منطقه سنگر ، از توابع رشت قرار دارد . بر پایه شجره نا مـه موجـود در داخـل بقعـه ، ایـنجا آرامـگاه « آشیـخ علـی بن آقـاكاشاه » پسر قیس ، از صحابه حضرت رسول(ص)‌است . اما در شجره نامه ای دیگر ، وی از پسران امام موسی كاظم (ع) معرفی شده است . بر اساس كتیبه موجود ، بقعه در سال 920 هجری قمری ساخته شده و بام آن از سفال است .

بقعه آقا سید دانیال

این آرامگاه در محله‌ كوچصفهان رشت واقع شده است . مزار امامزاده در بنایی با نقشه مستطیل شكل قرار دارد كه به نام « خشت مسجد » معروف است .

غرفه‌ زنانه كه بدنه آن با طرح های زیبای ستاره های هشت پر ، هشت ضلعی و چهار ضلعی تزئینی زینت شده است ، در قسمت شمالی قرار دارد . این امامزاده به امام موسی كاظم ( ع ) منسوب است .

.

.

.

 منبع  سایت رسمی شورای اسلامی شهر رشت    http://fa.rashtcouncil.ir/?act=rasht_history

۱۳۹۸ سه شنبه ۶ اسفندTuesday, February 25, 2020اِثَّلاثا ١ رجب ١٤٤١
نظر سنجی
نظر شما در مورد امکانات اضافه شده به وب سايت چيست ؟
تعداد شرکت کنندگان 7529 نفر
تعداد بازدیدکنندگان امروز : 19
تعداد بازدیدکنندگان ديروز : 597
تعداد بازدیدکنندگان در هفته : 5066
تعداد بازدیدکنندگان در ماه : 26849
تعداد بازدیدکنندگان در سال : 264188
تعداد کل بازدیدکنندگان : 2678697
تعداد کاربران آنلاین : 5
سايتهای مرتبط
صفحه اصلي | گروههای آموزشی | جزوات و مقالات | اساتید آموزشکده | نظرات و پيشنهادات
کليه حقوق براي آموزشکده فني و حرفه اي سما واحد رشت محفوظ مي باشد.